• Naslovnica
  • Impressum
  • PONOSNA ŠKOLA
  • VIŠE OD ŠKOLE
  • Nova lica Sedme
  • OBILJEŽAVAMO
  • PUTUJEMO I UČIMO
  • Literarni kutak
  • SLOBODNO VRIJEME
  MY SITE
Picture

Nužno zlo ili budućnost?

2/10/2021

0 Comments

 
​
​Prethodnih mjeseci, barem na neki kraći period, svaki učenik, student ili profesor susreo se s online nastavom. Zbog pandemije koronavirusa, a kasnije i potresa, ona se počela sve češće prakticirati te je bila neizbježna. S obzirom na to da živimo u svijetu digitalizacije, naizgled se čini da provođenje online nastave ne bi trebalo predstavljati nikakav problem. Međutim, jedan od glavnih problema je što edukacija o načinima provođenja ovakve vrste nastave gotovo i ne postoji. Što misle o online nastavi te koje su pohvale i kritike iste, otkrili su nam profesori i učenici naše Sedme
​

Filip Pinter, profesor etike, logike i filozofije
Picture
„Online nastava odgovara mi samo djelomično, ipak je nastava najbolja 'licem u lice.' Najveću prednost vidim u fleksibilnosti u pogledu vremena. Učenici dobar dio posla mogu obaviti prema vlastitom rasporedu. Pohvalio bih angažiranost većine učenika oko online nastave, dok bih najveću kritiku dao također učenicima koji zanemaruju svoje obveze i ne sudjeluju istinski u nastavi, što je najveći problem ovakve nastave. Pripreme se za online nastavu razlikuju od onih za 'običnu' po tome što je za online nastavu potrebno prikupiti materijale i digitalne sadržaje koji mogu zamijeniti interakciju s učenicima uz pomoć ploče. Ako se radi o videopredavanju, tada se priprema gotovo ne razlikuje od tradicionalne pripreme. Mislim da učenici ne usvajaju gradivo jednako dobro ovim putem, interakcija na satu je nezamjenjiva. Na kvalitetu nastavnog procesa uvelike utječe nemogućnost dodatnog pojašnjavanja, uvođenje novih primjera i nedostatak inspiracije koju inače pruža razredna atmosfera. Smatram da bi kombinacija klasične i online nastave trebala biti budućnost. Primjerice, zadaće i ostali učenički radovi mogli bi se predavati online. Ispiti bi mogli biti digitalni što olakšava ispravljanje i pruža mogućnosti koje klasični papirni ispit ne. No ipak, glavnina nastave trebala bi biti uživo.“​

Dominik Došen, profesor glazbene umjetnosti
Picture
„Online nastava mi odgovara. Podsjeća me više na fakultet; dobiješ zadatke, samostalno učiš i rješavaš problematiku određenih zadataka. Učenici se više moraju osloniti na samostalni rad i svoju kreativnost. Mogu se samostalno posvetiti predmetu i dodatno istraživati određene sadržaje i posvetiti se onome što ih zanima jer imaju više vremena. Nažalost, baš zbog toga su većinom prezatrpani. Odlično je što učenici moraju raditi na samodisciplini i organizaciji. To je samo po sebi problem jer je to jednostavnije reći nego napraviti. Online nastava odlično funkcionira za ambiciozne učenike koji su željni samostalno razvijati svoje znanje i vještine, ali bitno je da znaju u kojem smjeru se žele razvijati. S obzirom na to da većina njih još ne zna što želi raditi u životu, koji fakultet upisati i sl., smatram da je veliki problem organizacija radnog dana. Pripreme za 'običnu' nastavu drastično se razlikuju od onih za online nastavu. Ovisi od profesora do profesora, ali mislim da nam je svima komplicirano izaći iz obične nastave. Vjerujem da i navika čini svoje, ali drugačije je kada možeš odmah na licu učenika vidjeti reakciju i znaš jesu li shvatili određeni pojam ili nisu. Učenici putem online nastave ne svladavaju gradivo jednako dobro kao što bi ga svladali na 'običnoj' nastavi. Duboko sam uvjeren da je problem u organizaciji. U online nastavi učenicima je problem u tome što trebaju biti samostalni, a svi znamo koliko je to ponekad teško i komplicirano!“

​Anamarija Jelić, profesorica biologije
Picture
 „Nastava na daljinu nužno je zlo, a iz svakog zla treba izvući nešto dobro. Tako smo i mi zagrizli u online nastavu, i učenici i profesori. Na tome putu morali smo se usavršavati i istražiti različite digitalne alate. Taj aspekt nastave ugodno me iznenadio. Otkrila sam cijeli digitalni svijet i nove mogućnosti koje dosada nisam imala vremena, a ni motivacije istraživati. Ugodno su me iznenadili i učenici, koliko brzo su prihvatili ovakve alate i počeli izrađivati interaktivne materijale, digitalne plakate, stripove, prezentacije. Provodili smo i testiranja online. Izazov je bio pronaći alat koji će omogućiti simultanu provjeru znanja online, a da onemogući prepisivanje. Pronašli smo čak i to... Bitna je volja i želja za usvajanjem novih znanja i vještina, a gdje ima volje ima i napretka, bio on online ili u učionici.“

​Antea Čop, 1.e
„Online način rada djelomično mi odgovara jer su nam profesori pokušali na najbolji mogući način predstaviti gradivo i zbog tog mi je bilo lakše, ali mi je otežalo to što smo si često sami morali objašnjavati gradivo. Profesori su uglavnom bili vrlo dostupni i odgovarali su nam na pitanja brzo i jasno. Pohvalila bih što su nam slali zadatke na vrijeme i davali nam dovoljno vremena da ih riješimo. Također, pohvalila bih i to što su imali razumijevanja jer su znali da smo do Božića imali jako puno testova i odgovaranja. Mislim da bi bilo lakše kada bismo online nastavu imali samo na jednoj platformi jer su nam ovako neki dijelovi gradiva na nekoliko njih pa se teško snalaziti. Što se učenja tiče, mislim da sam malo više vremena potrošila tijekom online nastave jer sam si ponekad morala sama objasniti gradivo, ali bih pohvalila profesore jer su nam rekli da im se, ako nešto ne razumijemo, možemo javiti pa bi nam objasnili taj dio gradiva.“

Anamarija Đidara, 2.c
„Nikako mi ne odgovara ovaj način rada, pogotovo sada kada je nastava u realnom vremenu. Zadatke koje radimo na satu treba predati do kraja istog jer u protivnom dobivamo minuse ili neopravdane sate što se uživo u školi ne događa. Problem je i kada između dva sata na kojima imamo Zoom poziv, imamo predmet koji nije preko Zooma, već samo treba poslati riješene zadatke pa smo često 'na knap' s vremenom da predamo u roku i ne zakasnimo na idući sat. Još jedan problem online nastave su i tehničke poteškoće. Međutim, profesori su mi bili dostupni tijekom online nastave isto kao i na nastavi uživo. Pitanje uvijek možemo postaviti na samom satu ako imamo poziv, putem Loomena ili e-maila, a profesori bi opširno objašnjavali pojedincima ako bi bilo nekakvih nejasnoća. Pohvalila bih profesore čiji sati izgledaju kao oni u školi, pripremljeni su, neki čak imaju i ploču, pišu zajedno s nama, raspravljamo, dogovaramo se čak i za usmene. Pohvalila bih i profesore koji snimaju videe koje naknadno možemo pogledati i koji su zapravo puno bolja opcija od Zoom poziva. S druge strane, imamo predmete na kojima su Zoom pozivi beskorisni jer nakon sata sami radimo školski rad, tj. pišemo plan ploče, čitamo iz udžbenika i pišemo zadaću. Osim toga, kada predajemo riješene zadatke na Loomenu, bilo bi dobro da naknadno dobijemo rješenja za provjeru ili neku povratnu informaciju jesmo li dobro riješili ili ne. Za online nastavu učimo puno manje, ali zapravo, radimo puno više. Puno toga radimo sami, pišemo i u bilježnicu i na računalima. Imamo više posla nego tijekom sata u školskim klupama, ali konkretno učenje tijekom online nastave puno je rjeđe.“

Mihael Cik
, 3.c

Picture
„Online nastava mi odgovara zato što kada imamo nastavu ujutro, ne moram se buditi rano i trpjeti sav metež i gužvu do škole. Puno mi je bolje kada samo ustanem, odem do računala i vidim koji su mi zadaci. Ne volim to što se neki predmeti ne mogu dobro online usvojiti, kao npr. matematika ili fizika. Nisam se često javljao profesorima. Ako sam i imao neko pitanje, npr. iz kemije, nikakvog problema nije bilo, odgovor bih dobio isti dan. Dobro je što su neki profesori zadavali praktične i zabavne zadatke, koje ne bismo mogli dobro izvršiti na satu. Profesor iz geografije nam je, npr. zadao razne zadatke za istraživanje na karti. Tijekom 'obične' nastave više sam radio za školu. Entuzijastičniji sam kada se vidim s profesorom ili profesoricom 'oči u oči' i vidim što trebam raditi. Odnos između profesora i učenika puno je bolji u pravom životu nego online. Mislim da bi bilo dobro da budemo svi po programu B, tj. jedan tjedan online, drugi uživo. Vidim da su svi dosta iscrpljeni i jedva čekaju da dođu nekakvi praznici, ali opet bismo vidjeli profesore jedan tjedan. Online nastava je dobra, samo mi se ne sviđa sam sustav Loomena; mislim da se to može puno bolje napraviti, da bude intuitivnije. No, iznenađujuće, nije bilo nikakvih tehničkih poteškoća. Ovo bi mogla biti prekretnica za ubuduće. Kada sadašnji učenici postanu utjecajni, sigurno će na neki način utjecati da se više ide prema online svijetu. Prednost online nastave je u tome što možemo raditi od doma, biti u svom poznatom okruženju u kojem smo usredotočeni i u kojem znamo da možemo dobro napredovati.“

Picture
Kao što vidite, mišljenja o online nastavi su podijeljena. Možemo se složiti da online nastava ima svoje prednosti, ali i nedostatke. Smatram da je glavna prednost online nastave to što su nam svi sadržaji dostupni online. S druge strane, najveći nedostatak su prekratki rokovi za izvršavanje zadataka. Provođenje online nastave postalo je nužno i, iako ne odgovara svima, uz dobru organizaciju ne mora predstavljati nikakav problem.

Dora Cerjak, 1.b
Fotografije: arhiva novinarske grupe 



0 Comments



Leave a Reply.

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Naslovnica
  • Impressum
  • PONOSNA ŠKOLA
  • VIŠE OD ŠKOLE
  • Nova lica Sedme
  • OBILJEŽAVAMO
  • PUTUJEMO I UČIMO
  • Literarni kutak
  • SLOBODNO VRIJEME